جراحی لثه چیست و چطور انجام می شود؟ هزینه آن چقدر است؟

علت انجام جراحی لثه

این روش جراحی با هدف درمان لثه و آسیب های ناشی از موارد پایین ممکن است انجام شود:

  • رشد بافت ها و استخوان های آسیب دیده
  • جلوگیری از از دست دادن دندان
  • کاهش فاصله بین دندان ها، که با نام مثلث سیاه شناخته می شود و از نظر زیبایی نیاز به اصلاح دارد
  • تغییر شکل استخوان فک برای کاهش رشد باکتری ها در آن و افزایش سلامت استخوان
  • حذف باکتری ها و عفونت ها
  • در برخی موارد علت انجام جراحی لثه زیباسازی آن می باشد.

کاربرد جراحی لثه

بیماری لثه مثل التهاب لثه ها و تحلیل آن ها نیازمند درمان جراحی لثه است. التهاب لثه فرم خفیف بیماری لثه است که باعث قرمزی، ورم و خونریزی لثه ها می شود. در اغلب موارد، التهاب لثه به علت سلامت پایین دهان و دندان، پلاک و جرم دندان می باشد. درمان حرفه ای می‌تواند شرایط را تغییر دهد. تحلیل لثه شکل جدی تر از آسیب لثه است که پیشرفته شده که منجر به آسیب بافت استخوانی می شود. در طول این فرآیند التهابی، لثه ها از دندان ها جدا می شوند. این حالت منجر به فضایی به اسم پاکت می شود که باکتری ها در آن گیر می افتند و ایجاد عفونت می کنند. در نتیجه دندان از دست می رود و استخوان آسیب می بیند.

انواع جراحی لثه

طیف گسترده ای از جراحی ها با اهداف متفاوت انجام می شوند.

جراحی لثه برای کامپوزیت

نوع جراحی لثه به نوع و شدت بیماری لثه بستگی دارد. قبل از جراحی، جراح دندان، پاک سازی کاملی از لثه ها صورت می دهد. یکی از روش های شناخته شده deep scalingیا تراش عمیق لثه ها می باشد که حذف جرم ها و باکتری های دندان جز آن می باشد.

جراحی لثه برای روکش

روش دیگری که به ترمیم ریشه لثه شناخته می شود و می تواند سطح ریشه ی دندان ها را صیقلی تر کرده و در نتیجه ایجاد حفره برای تشکیل جرم و باکتری کاهش می یابد. هر گونه جرم موجود در لثه ها نیز با این روش حذف می شود. تراش عمیق لثه ها و ترمیم دندان معمولا در یک زمان رخ می دهند.

جراحی فلپ flap surgery

این جراحی لثه به کسانی که جرم عمیق در ناحیه پاکت دندان دارند، بسیار کمک می کند. این روش شامل بالا بردن لثه ها از روی دندان ها و حذف جرم دندان است. پس از این که جراح ناحیه را تمیز می کند و جرم را پاک میکند، مجددا لثه را به دندان ها وصل می کنند و برای کسب نتیجه بهتر استخوان فک نیاز به شکل دهی مجدد خواهد داشت.

پیوند استخوان bone grafting

وقتی استخوان اطراف ریشه دندان آسیب دیده و یا از بین رفته، فرد نیاز به پیوند استخوان پیدا می کند. این فرآیند شامل جایگزینی استخوان آسیب دیده با استخوان جدید است. این استخوان ممکن است از استخوان های فرد تامین شود یا از استخوان های اهدایی و آزمایشگاهی باشد. هدف پیوند استخوان، نگه داشتن ریشه دندان در جای خود و کمک به رشد آن می باشد.

تولید هدایت یافته بافت

در طول این فرآیند، یک جراح دندان، تکه‌ی کوچکی از بافتی تور مانند را بین دندان و لثه قرار می دهد. این ماده سبب می شود از رشد لثه به محلی که استخوان باید باشد جلوگیری می کند.

پیوند بافت

خط لثه کاهش یافته، که با نام عقب نشینی لثه ها شناخته می شود، به علت از دست رفتن بافت لثه ایجاد شده و احتمالا نیاز به پیوند بافت به منظور کاهش خطر عفونت در آینده باشد. در طول این عمل جراحی لثه، جراح دندان، به طور معمول از بخش های دیگر بدن بافت مورد نظر را جدا کرده و به ناحیه مورد نظر یعنی جایی که لثه دچار عقب نشینی شده پیوند می زند. این بافت پیوندی معمولا از ناحیه‌ی سقف دهان تامین می شود. این عمل پیوند بافت، نه تنها خطرات محتمل بعدی را کم تر می کند، بلکه ریشه های دندانی را که نمایان شده بودند می پوشاند.

سایر عمل های درمانی

لیزردرمانی

اگر چه که تمام شواهد مورد نظر از تاثیر لیزر درمانی حمایت نمی کنند اما برخی دندانپزشکان برای کاهش سایز پاکت های دندانی و بازسازی بافت از دست رفته‌ی دندان و لثه ها از آن بهره می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *